Європейська футбольна Суперліга

Є

Те, про що в європейському футболі останнім часом дуже багато говорили, нарешті трапилося — сьогодні офіційно створена European Super League

Це новий клубний турнір поза егідою UEFA. Першим головою правління став президент Реала Флорентіно Перес (хто б сумнівався). Клубами засновникам є: Арсенал, Атлетико, Барселона, Челсі, Інтер, Ювентус, Манчестер Сіті, Манчестер Юнайтед, Мілан, Ліверпуль, Реал Мадрид, Тоттенхем, ще три члени поки не оголошені. 

Спортивний аспект:

  • Ліга буде складатись із 20 команд.
  • 5 клубів щорічно проходитимуть кваліфікацію (через свої внутрішні ліги).
  • В турнірі буде дві групи з 10 клубів.
  • Топ-4 команди з кожної групи проходять в стикові матчі. Ці ігри будуть проводитись на нейтральному полі.
  • Перший турнір стартує вже цього року в серпні. Матчі будуть посеред тижня.

Фінансовий аспект:

  • ESL повинна забезпечити потужний економічний ріст європейського футболу завдяки довгостроковим зобов’язанням по платежах, які будуть рости відповідно до доходу ліги.
  • Ці виплати будуть істотно вищі, ніж ті, які генеруються нинішніми європейськими змаганнями, і, як очікується, перевищать понад 10 мільярдів євро протягом початкового періоду зобов’язань клубами.
  • В обмін на свої зобов’язання, клуби-засновники отримають бонусом суму в розмірі 3,5 мільярда євро.

Якщо коротко, то виходить, що основна мета (окрім того, щоб заробляти більше) — це створення турніру, який за інтенсивністю та кількістю матчів триває весь сезон, і схожий до внутрішніх національних чемпіонатів, з командами…  в яких найкраща історія (маркетинг).

Звичайно, цей факт викликав бурю емоції та палких обговорень серед любителів футболу, фанатських об’єднань та селекціонерів, ну і звичайно, масу критики (і навіть погрози санкціями) серед таких організацій як UEFA, які свого роду «монополізували» футбольні змагання та відповідно прибутки від них.

Було цікаво читати офіційну заяву MUST (найбільшого фанатського угруповання MU) щодо заснування цього турніру, в якій вони охарактеризували турнір словами «Закрита лавочка самопроголошених багатих клубів» і закликали свій клуб не брати участь у цьому турнірі через ризик припинення виступів в Лізі Чемпіонів.

Мені, як фанату Манчестер Юнайтед, та любителю «справжнього футболу» зрозуміла така реакція у світі футболу. Це в якомусь сенсі суперечить принципам суперництва та «old school» уявленню про цей спорт: де клуби змагаються за честь свого міста, історії та емблеми, а не за контракти від телетрансляцій.

А ще мені зрозуміло, що футбол еволюціонує. І як би нам від цього не було сумно (чи весело), еволюціонує він від «народного спорту» в сторону максимальної комерціалізації. Тільки не варто вдавати, що це трапилось сьогодні і основна причина та корінь зла — це створення European Super League.

До прикладу, в 1968 році Джордж Бест (нападник Манчестер Юнайтед) — один із перших футболістів селебріті (його порівнювали з Бітлз) заробляв £1,000 в тиждень. Сьогодні ж зарплата воротаря того ж клубу — Давіда Де Хеа £375,000 в тиждень. Навіть, якщо брати до уваги максимальну інфляцію, це просто космічний ріст зарплати — «to the moon», як то кажуть.

І це я навіть не згадую про Роналду, Мессі, Неймара, чи інших популярних гравців і їхні рекламні контракти. Також не згадую про ігри футбольних агентів. Або ж про те, що відразу після анонсу цього турніру акції Ювентуса (який є одним з основних ініціаторів) різко зросли в ціні.

Тому, до цього можна ставитись по-різному. Будь-які зміни, які шкодять стабільності, завжди дуже складно сприймаються більшістю, але зазвичай просто переконань не достатньо, щоб переграти ринок. А, на мою думку, це якраз один з еволюційних кроків, до якого прямував європейський футбол в контексті реалій та ринку. 

Сьогодні лише початок. Чим завершиться ця історія, поки не відомо. Думаю, що буде достатньо шуму, протестів, можливо, судові справи, але закінчиться все тим, що вболівальники будуть мати ще один європейський футбольний турнір, а футбольні клуби — ще одне джерело прибутку (або реформовану ЛЧ).

Ваші думки?

Додати коментар

останні дописи