Особисто для мене одним із найбільших потрясінь минулого року була смерть Тоні Шея. Причиною стали травми, які він отримав внаслідок пожежі у власному домі. Йому було 46.
Окрім того, що Тоні був засновником двох успішних компаній «LinkExchange» (продана Microsoft за $265M), та «Zappos» (продана Amazon за $1.2 мільярда), він в першу чергу був одним із “батьків” та ідеологів надання найкращого клієнтського сервісу.
Після цієї новини, пригадую, що весь день ходив в роздумах на тему несправедливості, долі випадку, людського фактору, і мені насправді було дуже прикро. І не тому, що я сентиментальна людина (хто мене знає особисто, розуміє, що мене складно таким назвати), а тому, що колись давно його автобіографічна книга «Доставка щастя» мене вразила. Це далеко не геніальна книга, хоч і добре написана, але в ній загалом немає нічого особливо, крім його власної історії, бачення та цінностей. І саме цим вона мені була близькою. Мені дуже перегукувалось те, як він описував свої емоції, коли купив свій перший будинок в 25 років, коли відчув, що заробив перші серйозні гроші, про роль музики в його житті. Я знаходив там багато паралелей для себе. Мені подобалось те, як Тоні писав про світ і роль підприємця в ньому.
Загалом, читаючи його думки, він здавався дуже зрілим, мудрим і цілісним.
І от після своїх роздумів, наступного ранку, я натикаюсь на статтю The Wall Street Journal, де журнал пробує розібратись в реальних причинах цієї сумної історії, спілкується з його друзями, родичами, та партнерами.
Ось деякі уривки з неї:
- За два тижні до того, як Тоні загинув, Філіп Пластина, один із його найближчих друзів в Лас-Вегасі отримав телефонний дзвінок. «У Тоні проблеми», – повідомив той, хто телефонував. Також його попросили якомога швидше дістатися до Парк Сіті, щоб допомогти “витягнути” Тоні з нових звичок, які включали в себе наркотики, алкоголь. Філіп розповів, що відправив SMS на обидва номери Тоні, які у нього були, і вислав кілька листів на пошту, але відповіді не отримав.
- Останнім часом він сторонився старих друзів і сім’ї в Лас-Вегасі і Сан-Франциско, оточуючи себе новими знайомими, які заохочували алкоголь/наркотики lifestyle , як виданню розповів його близький друг. До нової групи входили деякі колишні співробітники Zappos, які зловживали його привітністю, жили у нього вдома, беручи гроші за дрібну роботу.
- Він купував своїм друзям будинки, квартири і ресторани, щоб “дати їм можливість бути самими собою”. З початку 2020 року Тоні Шей почав скуповувати нерухомість далеко від Лас-Вегаса, в місті Парк Сіті, з метою перевтілити цей регіон. Центральним об’єктом купівлі був особняк на 1600 кв.м з приватним озером, який він купив за $16 млн. Він також купував квартири для гостей і без особливого піару почав інвестувати в місцевий бізнес.
- Тоні пропонував друзям гроші за те, що вони переїдуть в Парк Сіті і будуть працювати в бізнесах, які він підтримав. Деякі його знайомі отримували у нього зарплату, майже нічого не роблячи, живучи в його будинках, просто проводячи з ним час і разом вживаючи наркотики і алкоголь.
- За спогадами одного з друзів, Шею було не комфортно спілкуватися один на один, а пандемія обмежувала багато з його соціальних активностей. Якщо в Лас-Вегасі і Zappos у Шея були друзі, які здатні були поставити під сумнів його грандіозні плани і зупиняти його від нерозсудливості і сумнівний ідей, то в Парк Сіті його оточували люди, які завжди у всьому з ним погоджувалися.
- Після того, як лікар порадив йому цифровий детокс навесні 2020 року, Шей ще більше віддалився від своїх старих друзів, які не могли зв’язатися з ним. Коли один з них додзвонився до Тоні по FaceTime, за його словам той «виглядав недобре».
- Уже до серпня батько Тоні, його брат і кілька друзів планували втрутитися, щоб організувати йому професійну допомогу. У той же місяць Тоні пішов з компанії і це підштовхнуло його до депресії. Деякі з друзів намагалися зв’язатися з ним в його останні дні життя, але так і не змогли.
- За деякими ознаками Шей розумів, що він в біді. У ніч загибелі він планував, що звернеться в реабілітаційну клініку на Гаваях. Він був в Нью-Лондоні, в гостях у своєї дівчини і колишнього топа Zappos Рейчел Браун, там був і один з його братів, Енді Шей. У якийсь момент Шей сказав, що йде до сараю біля будинку і попросив провідувати його кожні п’ять хвилин. Люди, що знаходилися з ним там, згадують, що Тоні використовував обігрівач, щоб знизити рівень кисню в приміщенні.
- За спогадами його знайомих, Шей проводив експерименти над собою: обмежував сон до 4 годин, підіймався на високі гори, підкоряючи по кілька вершин за день. Він пробував 26-денну дієту, вживаючи тільки продукти, які починалися на А в перший день і проходячи по всьому алфавіту. Деякі літери дозволяли йому себе побалувати, але в фінальний день з буквою Z він постив.
- Це був тільки один з елементів зростаючого екстремального способу життя. У той же час у Тоні посилилася тяга до вогню: агент з нерухомості, який продав йому будинок в Парк Сіті, розповів, що у Шея там зберігається близько 1000 свічок.
Я був шокований. Повторюю, після книги та його соціальної активності він справляв враження дуже збалансованої та цілісної людини. А ці спогади близьких людей Тоні, говорять чи не про протилежне.
Звичайно, що життя не статичне і стани, ситуації та життєві обставини змінюються. Але ця трагедія, на жаль, виглядає, як ілюстрація іншої сторони медалі успіху, про який багато хто так сильно мріє: самотність (відсутність сім’ї), проблема пошуку нових викликів, складність “безумовних” стосунків, та отримання чесного фідбеку від інших, втрата цікавості до простих речей…
Звичайно, ніколи не знаєш всіх причин, і в кожної окремої людини – своя історія. Тому, аналізуючи, потрібно бути дуже обережним. Мені дуже жаль, що так сталося. Дякую тобі за творчість та багато причин, щоб задуматись.
RIP Tony Hsieh.