Хороша книга — це та, яка відкликається у реальності після її прочитання. У мій топ-книг за рік часто потрапляють книги, які мають практичний зміст, тобто допомагають під час прийняття рішень.
Перший раз я читав цю книгу декілька років тому в електронному вигляді. Але минулого року під час подорожі до Нью Йорку, у вже легендарному книжному магазині на Barnes & Noble на 5-тій авеню, я вирішив придбати паперову версію. Це місце стало для мене одним з улюблених у NYC, а половину книги я прочитав ще у літаку назад до Львова.
Сам автор Nassim Taleb виділяє чотири основні теми книги:
• Невизначеність та надійність знань.
• Симетрія в людських справах (справедливість, відповідальність, справедливість, цінності).
• Обмін інформацією в операціях.
• Раціональність у складних системах та в реальному світі.
Інколи мені здавалось, що багато думок з цієї книги ніби взяті з моєї голови. Це книга про справжність та про концепт «бути», а не «здаватись». Вона точно буде корисною не лише підприємцям, але й усім, хто щодня приймає рішення, тобто для всіх.
Основне правило звучить так:
«Ті, хто говорять, повинні робити, а слухати треба лише тих, хто робить те, про що говорить».
Приклади:
• Асоціацію за збереження навколишнього середовища не повинен очолювати директор заводу, що виробляє пластик;
• Боротьбою за права чорношкірих не може керувати нацист;
• Бізнес-консультантом не може бути людина, яка ніколи не працювала та не керувала бізнесом.
Ніби все просто. Проте такі антиприклади зустрічаються дуже часто.
✦ Тому Талеб не втомлюється повторювати: що в контексті прийняття рішень слухати треба лише тих людей, які особисто ризикують, діють та беруть на себе відповідальність.
✦ Люди краще вміють вчити інших, ніж розуміти.
Ризик власною шкурою — це фільтр людей. Еволюція можлива лише за умови присутності ризику вимирання. Без ризику власною шкурою еволюції не відбувається. Тому це також своєрідний відбір. Тому якщо можете не просто вчити, а діяти – дійте; якщо можете не вчитися, а практикувати – практикуйте.
✦ Шрами показують ваш ризик власною шкурою.
Талеб наводить приклад Трампа у 2016-му — коли той переміг на праймеріз. Бо Трамп показував справжнього себе, а люди голосують за тих, хто «дійсно витирає кров від ножа у власній руці». Люди надають перевагу реальним особистостям, навіть невдахам, а не успішним уявним образам. Шрами і недоліки відрізняють людину.
✦ Ваше ім‘я важливе.
Ім’я власника у назві продукту або компанії говорять про особистість. Такі компанії та продукти заявляють, що їм є що втрачати, тим самим говорять про відданість та впевненість у якості продукту. «Егоманія» в контексті бізнесу — це не погано. Але якщо ви не можете стати «егоманіяком», вистачить і легкої «зарозумілості».
✦ Пробуйте знайти свій рівень фінансової незалежності.
Часто люди, які не є фінансово незалежними стають морально залежними. Від ідеології, думок та цілей тих, хто їм платить гроші.
✦ Уникайте порад від тих, хто «даваннями порад» заробляє собі на життя, окрім випадків, коли передбаченні штрафи за їх шкоду.
✦ Остерігайтесь людей, які, будучи дуже поверхневими, думають, що вони експерти.
В контексті прийняття рішень вони схожі на барбера, який вирішив, що він може проводити операції на мозку.
✦ Ти ніколи до кінця не можеш переконати людину в тому, що вона не права. Це може зробити тільки реальність.
✦ Читайте хороші книги двічі.
Не потрапляйте в «пастку кількості», читаючи 4 книги на день на iPad, чи слухаючи з втричі більшою швидкістю на Audible.
Skin in the Game — здебільшого стосується справедливості, честі та жертовності. Речі, які повинні бути екзистенціальними для людини. І це точно так книга, яка заслуговує, на прочитання мінімум двічі.