«Skin in the game» у реальному житті

«
Хороша книга — це та, яка відкликається у реальності після її прочитання. У мій топ-книг за рік часто потрапляють книги, які мають практичний зміст, тобто допомагають під час прийняття рішень.

Перший раз я читав цю книгу декілька років тому в електронному вигляді. Але минулого року під час подорожі до Нью Йорку, у вже легендарному книжному магазині на Barnes & Noble на 5-тій авеню, я вирішив придбати паперову версію. Це місце стало для мене одним з улюблених у NYC, а половину книги я прочитав ще у літаку назад до Львова.

Сам автор Nassim Taleb виділяє чотири основні теми книги:

• Невизначеність та надійність знань.
• Симетрія в людських справах (справедливість, відповідальність, справедливість, цінності).
• Обмін інформацією в операціях.
• Раціональність у складних системах та в реальному світі.

Інколи мені здавалось, що багато думок з цієї книги ніби взяті з моєї голови. Це книга про справжність та про концепт «бути», а не «здаватись». Вона точно буде корисною не лише підприємцям, але й усім, хто щодня приймає рішення, тобто для всіх.

Основне правило звучить так:

«Ті, хто говорять, повинні робити, а слухати треба лише тих, хто робить те, про що говорить».

Приклади:
• Асоціацію за збереження навколишнього середовища не повинен очолювати директор заводу, що виробляє пластик;
• Боротьбою за права чорношкірих не може керувати нацист;
• Бізнес-консультантом не може бути людина, яка ніколи не працювала та не керувала бізнесом.

Ніби все просто. Проте такі антиприклади зустрічаються дуже часто.

✦ Тому Талеб не втомлюється повторювати: що в контексті прийняття рішень слухати треба лише тих людей, які особисто ризикують, діють та беруть на себе відповідальність.

Люди краще вміють вчити інших, ніж розуміти.
Ризик власною шкурою — це фільтр людей. Еволюція можлива лише за умови присутності ризику вимирання. Без ризику власною шкурою еволюції не відбувається. Тому це також своєрідний відбір. Тому якщо можете не просто вчити, а діяти – дійте; якщо можете не вчитися, а практикувати – практикуйте.

Шрами показують ваш ризик власною шкурою.
Талеб наводить приклад Трампа у 2016-му — коли той переміг на праймеріз. Бо Трамп показував справжнього себе, а люди голосують за тих, хто «дійсно витирає кров від ножа у власній руці». Люди надають перевагу реальним особистостям, навіть невдахам, а не успішним уявним образам. Шрами і недоліки відрізняють людину.

Ваше ім‘я важливе.
Ім’я власника у назві продукту або компанії говорять про особистість. Такі компанії та продукти заявляють, що їм є що втрачати, тим самим говорять про відданість та впевненість у якості продукту. «Егоманія» в контексті бізнесу — це не погано. Але якщо ви не можете стати «егоманіяком», вистачить і легкої «зарозумілості».

Пробуйте знайти свій рівень фінансової незалежності.
Часто люди, які не є фінансово незалежними стають морально залежними. Від ідеології, думок та цілей тих, хто їм платить гроші.

Уникайте порад від тих, хто «даваннями порад» заробляє собі на життя, окрім випадків, коли передбаченні штрафи за їх шкоду.

Остерігайтесь людей, які, будучи дуже поверхневими, думають, що вони експерти.
В контексті прийняття рішень вони схожі на барбера, який вирішив, що він може проводити операції на мозку.

Ти ніколи до кінця не можеш переконати людину в тому, що вона не права. Це може зробити тільки реальність.

Читайте хороші книги двічі.
Не потрапляйте в «пастку кількості», читаючи 4 книги на день на iPad, чи слухаючи з втричі більшою швидкістю на Audible.

Skin in the Game — здебільшого стосується справедливості, честі та жертовності. Речі, які повинні бути екзистенціальними для людини. І це точно так книга, яка заслуговує, на прочитання мінімум двічі.

Додати коментар

останні дописи