BitClout — новий Bitcoin та перспективний проєкт чи красива афера?

B
Трохи думок про нову соціальну мережу, побудовану навколо крипти

Хто б міг подумати, що 2021 рік стане таким багатим на нові соціальні мережі. Ще не всі встигли наговоритись в Clubhouse, як от вам новий хайп та потенційний єдиноріг — BitClout — соціальна мережа на блокчейні, де користувачі можуть купувати і продавати токени один одного.

На хвилі популярності криптовалют загалом та NFT зокрема, зовсім не дивно, що BitClout буквально за тиждень заробив понад $160 мільйонів. Також варто відзначити, що такий шалений інтерес викликаний в тому числі й іменами інвесторів проєкту. Преса пише (https://techcrunch.com/2021/03/22/crypto-social-network-bitclout-arrives-with-a-bevy-of-high-profile-investors-and-skeptics/), що у BitClout вже інвестували Sequoia Capital і Andreessen Horowitz (a16z), TQ Ventures, Coinbase Ventures, Winklevoss Capital, Pantera Capital, і багато інших. Інвестори, до слова, свою причетність до продукту поки не підтверджують і проєкт ніяк не коментують.

Основна ідея, в тому, що користувачі мають змогу придбати «Creator Coin» (токени), прив’язані до знаменитостей (як глобальних, так і локальних), і з часом отримувати дохід від їх зростаючої популярності та відповідно ціни.

Мета проєкту — дати можливість кожному монетизувати свою присутність та influence в інтернеті. Наприклад, якщо користувачі вірять в перспективного музиканта, письменника, художника, блогера чи кого завгодно, вони можуть купити його токени й тим самим підтримати цю персону. Ну і як вже було сказано, потенційно в майбутньому є можливість отримати з цього прибуток, продавши ці ж токени дорожче, при умові, що «ринкова вартість» цієї людини зростає.

Як це працює?

В загальному, функціонал BitClout платформи дуже схожий на Twitter (280 символів — обмеження тексту, можливість прикріплювати фото і відео вагою до 2 мегабайт). Основною ж відмінністю є внутрішній «ринок акцій» для всіх без винятку користувачів платформи.

Після реєстрації кожному юзерові генерується його власна монета «Creator Coin» і це еквівалент його особистої «акції» на місцевому «фондовому ринку». Відповідно, ціна цієї монети залежить від того, як часто її купують, або продають інші користувачі.

Наприклад, монету Кім Кардаш’ян купують часто, тому зараз вона коштує приблизно 12 000 доларів. До слова, Кім Кардаш’ян, як і Ілона Маска (можна лише уявити, що буде коли він туди потрапить) поки на платформі немає. Проте є Pamela Anderson, Ashton Kutcher, Paul Pogba, Diplo, Neil Strauss, Grant Cardone та багато інших знаменитостей.

Що слід розуміти?

На сайті компанії та в їх white paper наголошено, що BitClout не є компанією. BitClout — це open-source blockchain, максимально схожий за принципом роботи до Bitcoin. Його створила анонімна група розробників, і їх слоган звучить так:

«Bitcoin is decentralizing money,
BitClout is decentralizing social».

Тобто сьогодні кожен охочий може придбати BitClout за допомогою Bitcoin через «децентралізований механізм атомного обміну». Ціна BitClout подвоюється за кожен мільйон проданих «BitClout» і це робить BitClout природним чином дефіцитним, в результаті чого в довгостроковій перспективі буде «вироблено» максимум 10-19 мільйонів BitClout (це менше, ніж максимальна пропозиція Bitcoin 21 мільйон).

Також багато користувачів забувають про те, що ця платформа розроблена не тільки для купівлі/продажу, але і для створення контенту. І не обов’язково бути відомою людиною, щоб підняти свою монету в ціні. Вже існують приклади коли «звичайні люди» підняли вартість своїх токенів безпосередньо на платформі за допомогою контенту і своєї креативності в роботі зі своїми підписниками.

Ну і не варто забувати, що це бета-версія, і через кількість тих, хто бажає зареєструватись, навантаження настільки велике, що система не завжди справляється і доволі часто підвисає.

Ризики/Критика

Окрім того, що платформа стартувала з публікацій 15 000 профілів найпопулярніших користувачів Twitter без їх згоди, що викликало багато питань щодо авторських прав. Є ще один дуже важливий нюанс. Річ у тому, що зараз для інвестицій необхідно придбати криптовалюту BTCLT (BitClout) за BTC (Bitcoin). І все б нічого, от тільки продати BTCLT і купити за них назад BTC — наразі не можна, тобто зараз така функціональність на платформі не передбачена. Проте розробники запевняють, що зворотний продаж — це лише питання часу і допилювання платформи.

Тому попри те, що в BitClout вже встигли вкластись великі фонди, існує великий ризик, що цей проєкт може закритися в будь-який момент, або виявитись пірамідою, чи звичайним шахрайством.

Тому, якщо таки вирішили грати в гру і вкладати гроші в такі ризикові речі, то завжди пам’ятайте правило: вкладайте тільки ту суму, з якою готові легко попрощатись: викинути в вікно, наприклад, або спалити.

А краще додатково поставити собі ще декілька додаткових питань, типу: чи розумію я, як працює Blockсhain технологія? Чим відрізняється Blockchain від Bitcoin? Чи розумію я, чим відрізняється трейдинг від довгострокових інвестицій? Що таке управління ризиками? Наскільки добре я керую своїми фінансовими активами? Якою є моя фінансова грамотність загалом?

У цікавий і непередбачений час живемо! Якщо ви вже на платформі, підписуйтесь на мене. Увага (!) — я не закликаю вас купувати мої монети, просто підписуйтесь, якщо цікаві мої тексти.

P.S.: І як то кажуть: this article is not financial advice, and I’m not an advisor. Please always do your own research.

Додати коментар

останні дописи