Як люди багатіють у сучасному світі?

Я

Щороку журнал Forbes публікує перелік найбагатших американців. Цей рейтинг складають з 1982 року. За цей час список змінився і йдеться не лише про імена в рейтингу. Пол Грем, британський програміст та інвестор, за думкам якого я давно слідкую, опублікував у своєму блозі розгорнуту статтю під назвою «Як люди багатіють у сучасному світі» (How People Get Rich Now)

Ось перелік основних тез із матеріалу, які дають чітке розуміння, як формують свої капітали верхівки США.

▫️ У 1982 році найпоширенішим джерелом багатства була спадщина. Тоді в списку 60 людей зі 100 успадкували своє багатство від родичів. У 2020 році кількість спадкоємців вдвічі менша — 27 із 100. Причина, через яку відсоток спадкоємців зменшився, полягає не в тому, що менше людей успадковує великі статки, а в тому, що їх заробляє більше людей. Тобто — більша кількість людей почала заробляти більше, і по-іншому.

▫️ Головне джерело нових статків зараз — заснування компаній. Люди стають багатшими від створення компаній зараз, а не від гри на фондовому ринку чи long-term кар’єрі в корпораціях. У 1982 році було два домінуючих джерела нового багатства: нафта та нерухомість (24 людини зі списку найбагатших були пов’язані з цим). У 2020 році лише 4 людей пов’язані з нерухомістю та 2 — з нафтою.

▫️ У 2020 році найбільшим джерелом нового багатства є технологічні компанії. Це здебільшого компанії, які виграють першість завдяки кращим технологіям, а не просто завдяки генеральному директору. 

▫️ На початку ХХ століття фінансисти (наприклад Дж. П. Морган) об’єднали тисячі менших компаній у кілька сотень гігантських. Можна було пробувати розбагатіти, започаткувавши власну компанію, але в 1960 році в суспільстві це не було «правильним» варіантом. Тоді було важко прорватися через олігополії, щоб потрапити на ринок, тому престижний шлях полягав у піднятті по службовій драбині у вже відомих компаніях. Заснувати власну компанію ризиковано, і коли ризик не винагороджується, люди замість цього вибирають безпеку. 

▫️ З кожним десятиліттям стає легше розпочати стартап — зараз це порівняно дешево. Технології допомогли нам знизити вартість запуску стартапу — відповідно змінилося співвідношення сил між засновниками та інвесторами. Тож зменшення вартості запуску стартапу збільшує кількість багатих людей двома шляхами: 1) стартапи починають створювати більше людей; 2) ті, хто це робить, можуть залучити гроші на вигідніших умовах.

▫️ Самі компанії є більш цінними, оскільки нещодавно засновані компанії ростуть швидше, ніж раніше. Наприклад компанія IBM, заснована в 1896 році витратила 45 років, щоб досягти мільярда доларів доходу. Hewlett-Packard, заснована в 1939 році, витратила 25 років. Microsoft, заснована в 1975 році, витратила 13 років. Зараз норма для швидкозростаючих компаній становить 7 або 8 років. Якщо компанія росте швидше, ви не тільки швидше отримуєте мільярд доларів доходу, але й компанія швидше стає ціннішою.

Ось чому засновники компаній стають мільйонерами та мільярдерами такими молодими. Зараз легше почати і розвивати компанію, ніж це було коли-небудь.

Додати коментар

останні дописи