Критичне мислення та комунікація

К

Мова піде про ключові навички ХХІ століття, яким присвячений курс Ніла де Грасса Тайсона — американського астрофізика — під назвою Teaches Scientific Thinking and Communication. Основна тема курсу стосується саме способу та технік критичного мислення.

У курсі подано багато прикладів щодо різних патернів мислення: теорії змов, віри в надприродні явища та у свою винятковість. Ось декілька моїх нотаток з курсу:

▪️ Питання

Не варто боятись ставити запитання, і не варто боятись виглядати дурним чи боятись «чогось не знати». За допомогою правильних запитань можна перевірити факти та те, в чому ви не впевнені.

▪️ Шаблони

Ми підключені до пошуку шаблонів — речей, які нам знайомі. Наприклад, християни знаходять зображення Ісуса в вигляді хмар, в каві, в горах… Проте мусульманам Аллах майже ніколи не являється. Чому? Тому, що християнська культура протягом століть зображала святих у вигляді ікон та розписів, а зображень Аллаха (навіть приблизних) немає.

▪️ Письмо

Письмо — це одна з найважливіших навичок, якою потрібно володіти. Так можна структурувати свої думки. Пишіть, переписуйте, переосмислюйте. 

▪️ Нові знання

Ми завжди можемо відкрити для себе нові знання. Ось чому важливо зберігати відкритість і можливість відходити від своїх переконань, коли факти змінюються.

▪️ Цікавість

Ви повинні цікавитись світом, в якому живете та шукати речі, які цікаві вам. Все легко загуглити. Гугліть ваші мрії, проблеми. Не ставте запитань просто заради запитань перш ніж загуглити їх. Погугливши, ви або знайдете відповідь, або прийдете з кращим запитанням.

▪️ Скептицизм

Одним із найпотужніших засобів захисту від інтелектуальної ліні є скептицизм. Скептик ставить під сумнів те, у чому він не впевнений. Проте визнає, коли представлені його співрозмовником докази є обґрунтованими та здатними змінити його думку.

Всі нотатки викладати не буду. Можливо, когось змотивую до перегляду цілого курсу, який, власне, — дуже рекомендую 🙂

Додати коментар

останні дописи