​Хто я? — визначення особистості

Пізнати себе та зрозуміти свої мотиви —  одне з найважчих завдань, яке стоїть перед кожною людиною. У книзі «Who Am I? The 16 Basic Desires That Motivate Our Actions and Define Our Personalities» («Хто я?»: 16 основних бажань, які спонукають наші дії та визначають нашу особистість») Стівен Райс (Ph.D) ділиться своїм переліком шістнадцяти напрямків та бажань, які, на його думку, впливають і формують наше життя. Така собі розширена та доповнена версія усім нам відомої «Піраміди Маслоу»:

▪️ Влада — бажання впливати на інших.

▪️ Незалежність — прагнення до самостійності.

▪️ Допитливість — прагнення до знань.

▪️ Прийняття — бажання бути прийнятим.

▪️ Порядок — прагнення до організованості.

▪️ Збереження — бажання володіти речима.

▪️ Честь — бажання бути відданим.

▪️ Ідеалізм — прагнення до соціальної справедливості.

▪️ Соціальний контакт — прагнення до спілкування.

▪️ Сім’я — бажання виховувати власних дітей.

▪️ Статус — прагнення до певного соціального становища.

▪️ Помста — бажання бути рівним.

▪️ Романтика — прагнення до сексу та краси.

▪️ Їжа — бажання споживати їжу.

▪️ Фізична активність — прагнення до фізичних вправ.

▪️ Спокій — прагнення емоційного спокою.

Райс стверджує, що принаймні 14 з 16 основних бажань є наслідком нашої генетики. Тільки бажання «ідеалізму» та «прийняття», схоже, не мають генетичної складової.

В книзі використовується термін «самообнімання», яке описує наші припущення та нашу інтерпретацію реальності, яку ми постійно переносимо на інших, наприклад, ми звикли думати, що те, що потенційно найкраще для нас (вибір, рішення, позиція), автоматично найкраще для всіх. Застосовуючи «самообійми», ми вважаємо, що трудоголіки були б щасливішими, якби вони менше працювали, хоча трудоголіки можуть бути цілком щасливими, залишаючись собою, тому що вони мають природне та сильне бажання і прагнення до влади та статусу.

 🔅 Терези

Люди тяжіють поводитися так, як це відповідає їхнім бажанням щодо 16 сфер життя (описаних вище). Це не обов’язково означає, що той, хто є людиною з високим статусом, завжди буде шукати задоволення свого фінансового статусу. Це лише нормальний заданий показник, бо людина так звикла. У нас є набір адаптаційних навичок — як змінюється зона комфорту, так і наші навички. Коли ми виходимо поза зону комфорту — адаптуємося до нового рівня життя.

🔅 Цілі та засоби

Людські мотиви поділяються на засоби та цілі. Цілі — це те, що ми хочемо внутрішньо. Засоби — те, що ми хочемо, щоб дійти до цілей. Для більшості людей гроші насправді не є метою, лише засобом для досягнення цілей. Розділення засобів і цілей корисно, оскільки це змінює алгоритми поведінки. 

🔅 Залежності

Кажуть, що наша залежність є результатом того, що наші природні бажання стали розмитими. Тобто наші сильні бажання рухають нашою залежністю. Наприклад, коли бажання бути щасливим стає розмитим, ми шукаємо способів досягнути попереднього стану «щастя», тоді люди шукають, як задовольнити бажання іншими способами — наркотики, алкоголь. Щоб постійно задовольняти своє бажання — люди частіше перебувають у цьому стані, звідси й залежність. Коли природне бажання є не досягнутим, ми робимо рішення та спроби з’ясувати, як задовольнити наші потреби сторонніми методами.

Додати коментар

останні дописи