Інформаційний передоз / Цифровий детокс

І

У 2018 році аналітики компанії Nielsen підрахували, що середньостатичний американець витрачає приблизно 11 годин в день (!) на взаємодію з соціальними мережами та медіа: Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Netflix. Можете собі лише уявити цифри в 2021 році.

Десь в середині жовтня, я провів перший у своєму житті цифровий детокс: два тижні без соціальних мереж та новин. Якщо відверто, хоч я і визнаю, що відчуваю залежність до social media, це не була дуже усвідомлена акція. Це була скоріш вимушена дія, тому що через постійну роботу за монітором та читання книг у мене фізично дуже змучувались очі, і я таким чином вирішив дати їм відпочити.

Це були «два тижні в реальному житті», за які сталось дуже багато: парашути, гори, похід на яхті, сплав на гірській річці, сафарі, море… і все це без телефону, фоток в соцмережі і «свайпу». Це дуже цікавий досвід, інколи здавалось ніби це інша реальність. Один із основних моментів — це те, що в тебе раптово з'являється дуже багато часу на власні думки. І це не дивно, бо великий пласт твоєї інформаційної рутини кудись зникає, внаслідок чого виникає пустота, яку голодний на інформацію мозок вимагає чимось заповнити. ВЖЕ!!!

Кількість інформації, яку ми споживаємо щодня, — просто колосальна. І передозування нею, насправді набагато шкідливіший стан, ніж ми звикли думати. Більшість з нас народились все ще в аналогову епоху, і нас не вчили як користуватись всіма цими девайсами та додатками. (Коли писав це речення, то нарахував навколо себе 7 (!!!) окремих девайсів) Впевнений, що з часом це будуть вчити у школах, в обов’язковій програмі.

Вже після подорожі та детоксу, я вирішив трохи детальніше розібратись у цьому питанні. І після декількох книг, статей та роздумів на цю тему, виділив для себе основні проблеми, які виникають при інформаційному передозі:

• Низький рівень управління увагою;
• Низька (само) усвідомленість;
• Низька якість наших думок;
• Низька якість та швидкість прийняття рішень.

Очевидно, що одним з наших основних і найважливіших особистих активів є увага. Всі політики та бренди борються за увагу людей. Тому вміння керувати своїм інформаційним простором, тобто своєю увагою — це чи не найважливіша навичка 21-го століття.

Також варто розуміти, що емоції, які ми отримуємо від постійного споживання інформації впливають на внутрішній стан нашої свідомості. Негативні емоції — смуток, страх, хвилювання, нудьга, — виробляють в мозку «психічну ентропію», тобто стан, коли ми не можемо повністю зосередити увагу на виконанні зовнішніх завдань, оскільки вона необхідна нам для відновлення «внутрішнього порядку». Все, що сприяє психічній впорядкованості, — дуже добре впливає на наші результати. Оскільки нам не потрібно додаткові сили та ресурси уваги, щоб копатися в собі та жаліти себе, і, таким чином, свою психічну енергію набагато легше застосувати задля втілення ідей та виконання завдань.

Продовжуючи тему про інформаційний передоз, сфокусуємося спочатку на переліку «симптомів». Якщо ви, просинаючись, перш за все берете телефон і перевіряєте пошту, стрічку новин і т.д, а переміщаючись по дому, постійно носите телефон з собою і берете його навіть в туалет. Коли ви дивитеся Netflix або YouTube, то паралельно відкриваєте та свайпаєте Facebook, Instagram з телефону. Переглянувши всі нові пости в соцмережах, ви знову свайпаєте «оновити» по другому колу. Після власної публікації фото або сторі ви кожні п’ять хвилин перевіряєте кількість переглядів і лайків. У вас бажання та звичка миттєво відповідати на всі повідомлення в месенджерах, а якщо відразу не відповісте, то у вас виникає відчуття провини та легка тривога. Якщо у вас є такі «симптоми», то варто задуматись, про «детокс».

І мова тут не лише про тиждень, два або місяць — без соцмереж чи телефону. Це, звичайно, не завадить, але якщо не узгодити з собою певні правила і не виконувати їх, то вже за декілька днів, ви, скоріш за все, повернеться до старих звичок і постійних залипань.

Ось декілька порад з досвіду, які допомогли мені:

  1. Старайтесь не брати телефон до рук після того, як прокинулись (замініть його книжкою, або тишею)

  2. Не включайте Wi-Fi до моменту початку «робочого дня».

  3. Заберіть зі свого основного екрану іконки всіх популярних соцмереж.
  4. Встановіть для себе «тихі години» без телефону, наприклад з 11:00 до 19:00, протягом яких ви не заходите в соцмережі:
    а. Виключіть більшість notifications;
    b. Частіше вмикайте авіарежим;
    c. Видаліть непотрібні соцмережі, «почистіть» канали, unfollow тих, хто створює забагато шуму
    d. Не чіпайте телефон під час їжі і перед сном.
  5. Встановіть собі програму «Elevate» (або схожу), і кожного раз коли хочетьcя «потупити», клацайте на неї, розв’язуйте задачі на логіку, рахуйте та вчіть англійську.
  6. Якщо вирішили не користуватись месенджерами, то попередьте близьких, що будете недоступні, або виберіть «один» для термінової комунікації.
  7. Ось програми, які допоможуть заблокувати «необов’язкові» сайти та додатки + вчать інформаційної гігієни: OFFTIME , Moment, Freedom.

    Ну і як висновок, насправді інформаційна гігієна — це насамперед про якість наших думок, а це — якість нашого життя. А коли в житті відсутні десятки відволікаючих факторів та постійний інформаційний шум, його якість відчутно зростає.

Додати коментар

останні дописи