Як розпізнати бота?

Я

Попри те, що Facebook та інші технологічні гіганти регулярно звітують про масові зачистки фейк-сторінок, ми зіштовхуємося з ними буквально кожного дня і на кожному кроці. Вони стукають нам із пропозицією «зафрендитися» або ж уже роками сидять в списку наших друзів у соцмережах. 

Вони коментують як ваші пости, пости сторінок та ЗМІ, які ви читаєте. І роблять це з особливим запалом, використовуючи добре продумані «наративи», які часто спричиняють конфлікт, або як мінімум пожвавлюють (читайте «розводять срач»), використовуючи всі можливі інструменти: ненависть, підміни понять, образи, провокації, чи навпаки похвалу, підтримку. Слів та методів особливо не добирають, адже основна мета діяльності ботів — вплинути на громадську думку чи організувати її імітацію.

Ботів зараз залучають до своїх інформаційних кампаній як у політиці, так і в бізнесі. А тепер боти стали активними «учасниками бойових дій» навіть у війні прихильників і противників вакцинації. 

Їхнє поле бою – соціальні мережі. 

62% українців дізнаються новини з соцмереж. Про це йдеться в матеріалі з дослідженням поведінки тисяч ботів-антикакцинаторів в українському Facebook. Для контексту — 7700 ботів активно писали про вакцинацію під постами і майже 70% їхніх коментарів і постів були негативні. Загалом кожен п’ятий коментар під постами про вакцини написаний ботами. «Весело», правда? Особливо, коли йдеться про безпеку під час пандемії. 

Ось декілька пунктів, як визначити бота:

🔺 Боти дуже часто спільно коментують однакові пости. Люди поводяться так вкрай рідко. 

🔺 У ботів дуже активна і неякісна стрічка. У середньому 72 пости, в людей — 39. При цьому у ботів більша частина стрічки — це репости, а в людей їх набагато менше. 

🔺 У ботів також на постах дуже мало лайків та коментарів. У середньому пост бота збирає 7.3 лайків і 1.2 коментаря, у людини — 39.3 лайків і 6 коментарів.

🔺 Бот не публікує особисту інформацію. Їхні акаунти заповнені набагато менше, ніж у людей — вони не вказують стать, місто, день народження і т.д.

🔺 У ботів дуже мало фото — зазвичай до 7, у людей — 29.

🔺 Скажи мені, хто твій друг — і я скажу, хто ти. Друзі бота — боти. Проаналізувавши друзів бота, можна інколи натрапити на цілі ботоферми. Адже найчастіше фейковий акаунт передовсім «френдить» інші творіння свого ботовода.

Наявність однієї з цих ознак повинна насторожити. Однак аналізувати підозрілу сторінку варто комплексно. Тому не забуваймо про інформаційну гігієну, бо відповідальність за поширення  фейків та дезінформації (яка може мати жахливі наслідки для кожного з нас) — спільна.

Додати коментар

останні дописи