Про критичне мислення та перевірку інформації в інтернеті

П

Інформаційне передозування вже звичний стан для нас. Кожного дня до нас потрапляють гігабайти інформації: новини, фото, відео, фейки, пропаганда, маніпуляції, підміни понять заради трафіку, тони популізму, політичної самореклами, ну і як не згадати про «цитати великих».

Інколи буває, зайдеш на сторінку до нібито адекватної людини, а як побачиш, що вона поширювала на свою стіну, то з’являється відчуття, що це філіал психлікарні, а не інформаційне поле здорової людини.

Що робити? Якщо коротко: вчитись критично мислити, перевіряти інформацію і не поширювати дурниці.

Якщо детальніше та з прикладами то, маю декілька думок, що робити для підтримання свого інформаційного поля в адекватному стані:

  1. Навчись користуватись соціальними мережами. Серйозно. Social Media — це просто інструменти/агрегатори, які можна налаштувати під себе. Всі вони мають різні алгоритми, а ще вони мають кнопку «Follow» та «Unfollow», які дозволять керувати тим, що потрапляє тобі в голову коли ти свайпаєш.
  2. Не довіряй картинкам. Зараз редагувати фото та картинки простіше ніж будь-коли до цього в історії. Похудати на 10 кг? Без проблем. Цунамі в Тернополі? Будь ласка. Чого варті лише фільтри та маски в Instagram?
  3. Не довіряй відео. Згадати хоча б deepfake — технологія на базі AI, яка може замінити на відео обличчя будь-якої людини обличчям іншої, або наприклад озвучити будь-який текст вашим голосом. І це навіть не про дельфінів під час карантину в Венеції.
  4. Не довіряй дослідженням. Колись мій викладач з соціології говорив: «Соціологія — це найбільша брехня». Завжди треба брати до уваги те, хто проводив опитування, за якою методологією та з якою метою. І найголовніше, як були сформовані запитання. За допомогою «правильних» запитань, їх послідовності і трансформації їх в числа/проценти та статистику можна дуже гарно маніпулювати.
  5. Не довіряй політикам. Не думаю, що до цього пункту потрібні пояснення.
  6. Не довіряй іноземним медіа. Дуже часто все, що написано англійською, для нас за замовчуванням видається «авторитетним». Але наприклад такий популярний британський сайт як «The Independent», хоч і звучить дуже переконливо, але належить не просто росіянину, а колишньому агенту КГБ Олександр Лєбєдєву, і не раз був помічений в поширенні фейків. Варто пам’ятати, що багато світових медіа мають свої упередження та інтереси. Також завжди варто перевірити чи це офіційна публікація, чи «блог» когось з випадкових авторів з сумнівною репутацією.
  7. Не довіряй експертам без доконаних дій. Зараз таких дуже багато. Повно людей, які займаються поверхневою трансляцією інформації без будь-якого реального розуміння деталей та основних процесів тих речей про які говорять. Бізнес-тренери без бізнесу, сімейні психологи без сім’ї, політичні експерти і навіть лікарі… Це особливо важливий пункт, оскільки, крім просто споживання інформаційного бруду, є ризик втратити гроші/здоров’я.
  8. Вчись мислити критично, і перевіряй першоджерела та факти.
    Амінь.

Додати коментар

останні дописи