Інформаційне передозування вже звичний стан для нас. Кожного дня до нас потрапляють гігабайти інформації: новини, фото, відео, фейки, пропаганда, маніпуляції, підміни понять заради трафіку, тони популізму, політичної самореклами, ну і як не згадати про «цитати великих».

Інколи буває, зайдеш на сторінку до нібито адекватної людини, а як побачиш, що вона поширювала на свою стіну, то з’являється відчуття, що це філіал психлікарні, а не інформаційне поле здорової людини.
Що робити? Якщо коротко: вчитись критично мислити, перевіряти інформацію і не поширювати дурниці.
Якщо детальніше та з прикладами то, маю декілька думок, що робити для підтримання свого інформаційного поля в адекватному стані:
- Навчись користуватись соціальними мережами. Серйозно. Social Media — це просто інструменти/агрегатори, які можна налаштувати під себе. Всі вони мають різні алгоритми, а ще вони мають кнопку «Follow» та «Unfollow», які дозволять керувати тим, що потрапляє тобі в голову коли ти свайпаєш.
- Не довіряй картинкам. Зараз редагувати фото та картинки простіше ніж будь-коли до цього в історії. Похудати на 10 кг? Без проблем. Цунамі в Тернополі? Будь ласка. Чого варті лише фільтри та маски в Instagram?
- Не довіряй відео. Згадати хоча б deepfake — технологія на базі AI, яка може замінити на відео обличчя будь-якої людини обличчям іншої, або наприклад озвучити будь-який текст вашим голосом. І це навіть не про дельфінів під час карантину в Венеції.
- Не довіряй дослідженням. Колись мій викладач з соціології говорив: «Соціологія — це найбільша брехня». Завжди треба брати до уваги те, хто проводив опитування, за якою методологією та з якою метою. І найголовніше, як були сформовані запитання. За допомогою «правильних» запитань, їх послідовності і трансформації їх в числа/проценти та статистику можна дуже гарно маніпулювати.
- Не довіряй політикам. Не думаю, що до цього пункту потрібні пояснення.
- Не довіряй іноземним медіа. Дуже часто все, що написано англійською, для нас за замовчуванням видається «авторитетним». Але наприклад такий популярний британський сайт як «The Independent», хоч і звучить дуже переконливо, але належить не просто росіянину, а колишньому агенту КГБ Олександр Лєбєдєву, і не раз був помічений в поширенні фейків. Варто пам’ятати, що багато світових медіа мають свої упередження та інтереси. Також завжди варто перевірити чи це офіційна публікація, чи «блог» когось з випадкових авторів з сумнівною репутацією.
- Не довіряй експертам без доконаних дій. Зараз таких дуже багато. Повно людей, які займаються поверхневою трансляцією інформації без будь-якого реального розуміння деталей та основних процесів тих речей про які говорять. Бізнес-тренери без бізнесу, сімейні психологи без сім’ї, політичні експерти і навіть лікарі… Це особливо важливий пункт, оскільки, крім просто споживання інформаційного бруду, є ризик втратити гроші/здоров’я.
- Вчись мислити критично, і перевіряй першоджерела та факти.
Амінь.