Я люблю питання. Люблю запитання навіть сильніше за відповіді. Вони набагато більш постійні, аніж відповіді на них. Відповіді можуть (інколи навіть повинні) змінюватись в залежності від: окремого контексту, вашого віку, чи загальних історичних обставин.
Індустрія знань і зокрема література «персонального розвитку» щороку продюсує тисячі книг з порадами, інсайтами, лайфхаками, «топ запитаннями» та «топ відповідями».
Можливо, когось розчарую, якщо скажу, що більшість фундаментальних книг на цю тему написані дуже давно, і більшість нових видань — це просто трансляція, перефразування, та подача під іншим кутом старих ідея та концепцій.
Одні з базових і ключових запитань, які підходять, як для бізнесу, так і для особистого «використання», звучать так:
• Хто я?
• Якими є мої цінності? Які з них найважливіші?
• Якими є мої переконання? За що я борюсь?
• Чого я справді хочу досягнути в довготерміновій перспективі?
• Як я повинен ставитись до своїх найближчих?
• Якою є ціль мого життя?
Ці питання для багатьох можуть здаватись супер банальними і в когось викликати іронічну посмішку.
Мені доводиться працювати з багатьма різними людьми і культурами. Багато хто з них набагато розумніші і мудріші мене, але досить багато й таких, які за своїми «операційними процесами» та роботою, популярними узагальненими та трендовими «фразами» (які ЗМІ популяризують задля кількості кліків та трафіку) не мають часу якісно подумати над цими питаннями з особистої перспективи, що, звичайно, впливає на якість їх життя та результати.
Тому думаю, що час від часу їх точно варто собі ставити та повторювати, щоб «калібрувати» свої пріоритети та рутину. Без особистих відповідей на ці базові запитання, будь-які інші складні конструкції у вигляді вишуканих філософій чи антропологічних теорій мають шанс бути фантомами. Тому починати варто саме з них.
Є хороший (звичайно, не ідеальний) і достатньо простий інструмент, який може допомогти з цим: «Personal Workbook» розроблений компанією PricewaterhouseCoopers.
Гляньте, можливо, стане вам в нагоді.